home » samochody » ford focus II »


Zapraszamy!
Forum Ford Focus
- Tysiące porad i wskazówek do Twojego Forda!
Ostatnie 10 postów:

TDCi czy benzynowy??? ...
autor: persi | Odpowiedz
Gdzie można kupić kostkę ...
autor: moons | Odpowiedz
WYMIANA PASKA ROZRZąDU PR ...
autor: deto14 | Odpowiedz
Gdzie można kupić kostkę ...
autor: mtoczynski | Odpowiedz
Gdzie można kupić kostkę ...
autor: mario591 | Odpowiedz
podbijanie obrotów focus ...
autor: wojo81 | Odpowiedz
Gdzie można kupić kostkę ...
autor: mtoczynski | Odpowiedz
Focus 1,4 1,6 i 2,0 na ga ...
autor: mtoczynski | Odpowiedz
Spalanie Focus 1,6 benzyn ...
autor: mtoczynski | Odpowiedz
Problem że wżuceniem 1 bi ...
autor: Mannieek | Odpowiedz


Samochody
Ford Focus II

opis •  wyposażenie •  wersje •  dane techniczne •  galeria
Prezentacja Forda Focusa drugiej generacji miała miejsce po raz pierwszy na wystawie w Paryżu w 2004 roku. W Polsce model ten został pokazany w lutym w pięknej scenerii Białowieskiego Parku Narodowego. Wykorzystano w nim stylistykę upodabniającą go do pozostałych modeli z gamy Forda. Zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne i niedostępne wcześniej wyposażenie dodatkowe. Pojazd korzysta z płyty podłogowej stosowanej również w Mazdzie 3 i Volvo S40/V50 - modeli firm działających w grupie Forda. Nowy model ma przed sobą trudne zadanie. Musi zastąpić bardzo popularnego poprzednika i jednocześnie stawić czoła najgroźniejszym konkurentom w klasie, takim jak Opel Astra, Volkswagen Golf czy Toyota Corolla oraz całej "koalicji francuskiej" z nowo wprowadzonym Citroenem C4 na czele. Na salonie paryskim zaprezentowano również wersję CC, która ma być produkowana we włoskiej firmie Pininfarina i prawdopodobnie trafi do sprzedaży pod koniec 2006 roku.

Początkowo nowy Ford Focus będzie oferowany w trzech wersjach nadwozia - jako trzy lub pięciodrzwiowy hatchback oraz kombi. Stylistyka nadwozia - pomimo bardziej konserwatywnych kształtów - wyraźnie nawiązuje do pierwszej edycji modelu. Przedni słupek został przesunięty o 100 mm do przodu i pochylony pod ostrzejszym kątem, co nadaje mu bardziej dynamiczny wygląd i jednocześnie zwiększa ochronę pasażerów w razie kolizji. Masywniejszą sylwetkę charakteryzują mocno wyprofilowane krawędzie nadkoli, podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji. Przód pojazdu jednoznacznie kojarzy się z autami marki Ford. Specyficzny kształt atrapy chłodnicy i przednich reflektorów przypomina rozwiązania stosowane w większych modelach tej firmy: C-MAX-ie czy Mondeo. Podobnie jak w poprzedniej wersji, tylne lampy umieszczono na słupkach. Takie rozwiązanie zapobiega szybkiemu zabrudzeniu świateł i tym samym zwiększa ich widoczność, co bezpośrednio wpływa na podniesienie bezpieczeństwa jazdy.

Nowy Focus wyraźnie urósł w porównaniu do swojego poprzednika. Długość wersji hatchback wynosi 4 342 mm (+168 mm), a kombi 4 472 mm (+18 mm). Szerokość pojazdu mierząca 1 840 mm jest większa o 138 mm. Samochód jest także nieznacznie wyższy: hatchback ma wysokość 1 497 mm (+ 67 mm), a kombi 1 501 mm* (+ 54 mm). Rozstaw osi zwiększono o 25 mm i w najnowszym wydaniu wynosi 2 640 mm (identyczny jak w modelu C- MAX). Większe wymiary przyczyniły się również do zmiany bagażnika, który w wersji hatchback jest teraz większy o 10% i może pomieścić aż 385 litrów, a po złożeniu tylnej kanapy 1 245 litrów (+ 40 litrów). Niestety, wersja kombi ma nieco słabsze możliwości transportowe niż jej poprzedniczka: standardowo 475 litrów (-45 litrów) i 1 525 litrów (-55 litrów) po złożeniu kanapy.

Bardziej konserwatywny charakter modelu widoczny jest również we wnętrzu auta, o czym świadczą chociażby symetrycznie rozmieszczone dysze nawiewów. Deskę rozdzielczą i konsolę środkową cechuje doskonała ergonomia i dokładność wykonania. Chromowane wykończenie zegarów wzmacnia poczucie prestiżu w kabinie. Nowy Ford oferuje sporo przestrzeni dla swoich pasażerów. Szerokość wnętrza pojazdu na wysokości przedniego siedzenia równa się 1 404 mm, natomiast z tyłu - 1 381 mm. Odległość siedziska kierowcy i pasażera z przodu od dachu wynosi 999 mm. W przypadku tylnego siedziska, odległość ta jest nieco mniejsza i wynosi 978 mm (1009 mm dla wersji kombi). Konstruktorzy włożyli wiele wysiłku w wyeliminowanie niepożądanych hałasów i stuków dochodzących z układu jezdnego oraz szumów powodowanych oporem powietrza, które są słyszane we wnętrzu kabiny. W tym celu zastosowano grubsze o 20% szyby drzwi bocznych, podwójne uszczelki drzwiowe i piankową izolację akustyczną, wypełniającą przedział silnika i wnęki w tylnej części nadwozia. O 20% zredukowano także poziom hałasu powodowanego oporem powietrza w czasie jazdy, co szczególnie daje się zauważyć przy mocno wiejącym wietrze.

Copyright © 2004-2006. fordclubpolska.org