home » porady »Jak dodać poradę?
Przygotowane teksty porad + ew. zdjęcia, możecie przesyłać na adres : jacek(at)fordclubpolska.org w tytule pisząc "Dział porady". Za wszystkie, z góry, wielkie dzięki!
Porady

Porady :: Dział : mondeo
Moduł GEM


Od roku modelowego 2001.25 stosowany jest moduł kontrolujący działanie instalacji elektrycznej (GEM).

Moduł ma następujące zadania:

- sterowanie kierunkowskazami/światłami awaryjnymi - sterowanie oświetleniem wewnętrznym - sterowanie oświetleniem tablicy rozdzielczej - sterowanie ogrzewaniem przedniej i tylnej szyby - sterowaniem przerywaną pracą wycieraczek - ostrzeżenie przy włączonym świetle - ostrzeżenie o niedomkniętych drzwiach - ostrzeżenie PRNDL - generowanie dźwiękowych sygnałów ostrzegawczych oraz potwierdzających - funkcja zabezpieczania akumulatora - sterowanie układem zamykającym - kontrola zamknięcia drzwi - sterowanie mechanizmem otwierania okien oraz okna dachowego odsuwanego elektrycznie w ramach globalnego zamykania - monitorowanie pojazdu w czasie postoju (alarm)

Funkcje sterujące

Moduł GEM monitoruje następujące funkcje.

Oświetlenie wewnętrzne

Oświetlenie wewnętrzne zostanie włączone, jeśli - otwarte zostaną drzwi, gdy kluczyk zapłonu znajduje się w położeniu 0 lub I. - kluczyk zapłonu zostanie przekręcony z położenia II lub III w położenie I lub 0. - drzwi pojazdu zostaną odryglowane przy pomocy pilota. Oświetlenie gaśnie, - 25 sek. po zamknięciu wszystkich drzwi, jeśli pojazd nie został zaryglowany, - gdy pojazd zostanie zaryglowany, - gdy kluczyk zapłonu zostanie przekręcony z położenia 0 lub I w położenie II lub III. Oświetlenie jest stopniowo wygaszane w ciągu 1,7 sek. Oświetlenie wnętrza obejmuje przednią i tylną lampkę w dachu oraz lampki w drzwiach.

Kierunkowskazy/światła awaryjne Za pomocą dźwigni kierunkowskazów uruchamiane są kierunkowskazy z odpowiedniej strony z częstotliwością 1,3 Hz (80 razy na minutę). Jednocześnie emitowany jest dźwięk kontrolny i włączana jest lampka kontrolna kierunkowskazów. W razie usterki jednego z kierunkowskazów częstotliwość migania jest podwajana, ale nie jest to tryb świateł awaryjnych.

Ogrzewana szyba przednia Ogrzewanie szyby przedniej można włączyć po uruchomieniu silnika przyciskiem. Ogrzewanie szyby przedniej wyłączane jest: - automatycznie po 4 minutach - przez wyłączenie zapłonu - przyciskiem - jeśli silnik zgaśnie - jeśli układ ładowania jest uszkodzony Sygnał informujący o tym czy silnik pracuje, moduł GEM otrzymuje od zestawu wskaźników.

Ogrzewana szyba tylna Po włączeniu zapłonu można włączyć przyciskiem ogrzewanie tylnej szyby. Ogrzewanie wyłączane jest: - automatycznie po 14 minutach - przez wyłączenie zapłonu - przyciskiem

Wycieraczka przedniej szyby Pracą spryskiwaczy i wycieraczek steruje moduł GEM. Po włączeniu funkcji spryskiwania wycieraczki uruchamiają się z pewnym opóźnieniem. Wykonywane są trzy ruchy wycieraczek. Po ok. 5 sekundach odbywa się kolejna seria ruchów. Przy pomocy regulatora na dźwigni wycieraczek można wybrać jedną z sześciu długości przerwy pomiędzy seriami. Pozostałe funkcje działają niezależnie od GEM i są aktywne także w razie usterki modułu GEM.

Wycieraczka tylnej szyby Jeśli jednocześnie włączone są wycieraczki przedniej i tylnej szyby oraz jeśli włączona jest oddzielnie wycieraczka tylnej szyby dostępna jest tylko jedna długość przerwy w pracy wycieraczek. Jeśli przy włączonej wycieraczce tylnej szyby włączony zostanie bieg wsteczny, dostępna jest tylko jedna długość przerwy w pracy. Automatyczne działanie wycieraczki tylnej szyby Przy włączonej wycieraczce przedniej szyby i wybranym biegu wstecznym wycieraczka tylnej szyby włączana jest automatycznie. Tryb działania dostosowywany jest do trybu działania wycieraczek przedniej szyby. Jeśli wycieraczka przedniej szyby działa w trybie pracy przerywanej, wycieraczka tylnej szyby działa w ten sam sposób. Jeśli wycieraczka przedniej szyby działa w trybie pracy ciągłej, wycieraczka tylnej szyby także przechodzi w tryb pracy ciągłej. Jednak w przeciwieństwie do wycieraczki przedniej szyby, wycieraczka tylnej szyby ma tylko jedną prędkość pracy. Po włączeniu spryskiwaczy moduł GEM włącza wycieraczkę bez opóźnienia.

Brzęczyk ostrzegawczy przy opuszczaniu pojazdu gdy włączone jest światło Przy wyłączonym zapłonie po otwarciu drzwi emitowany jest przez GEM dźwięk ostrzegawczy.

Ostrzeżenie o otwartych drzwiach Jeśli jedne z drzwi nie są zamknięte i zostanie włączony zapłon, zapala się lampa ostrzegawcza w zestawie wskaźników.

Ostrzeżenie PRNDL (przekładnia automatyczna) Jeśli dźwignia zmiany biegów przekładni automatycznej nie jest w położeniu P i wyłączony zostanie zapłon, emitowany jest dźwięk ostrzegawczy.

Potwierdzenie wprowadzenia danych do komputera pokładowego Przy każdym wprowadzeniu danych do komputera pokładowego moduł GEM włącza dźwięk potwierdzający.

Funkcja zabezpieczania akumulatora Aby zapobiec rozładowaniu akumulatora z powodu stale włączonych odbiorników, po 10 minutach wyłączane jest automatycznie oświetlenie wnętrza, a po 30 minutach wszystkie pozostałe lampki we wnętrzu pojazdu (lusterko, lampka do czytania, schowek pasażera, wnęka na nogi). Ponadto po 30 minutach następuje dezaktywacja wszystkich sygnałów ostrzegawczych modułu GEM. Przekaźnik czasowy jest włączany, gdy kluczyk zapłonu przekręcony zostanie w położenie 0 lub I. Przekaźnik czasowy jest wyłączany, gdy - kluczyk zapłonu przekręcony zostanie w położenie II lub III. - otworzone zostaną drzwi (włącznie z pokrywą bagażnika). - zostanie odryglowany zamek.

Automatyczne ponowne zaryglowanie Jeśli drzwi pojazdu zostaną odryglowane poprzez pilota, ale w ciągu 45 sekund nie zostaną otworzone drzwi ani nie zostanie włączony zapłon, automatycznie moduł GEM zarygluje pojazd ponownie. W pojazdach wyposażonych w alarm zostanie dodatkowo włączony alarm.

Zamykanie globalne Okna otwierane elektrycznie i okno dachowe otwierane elektrycznie (jeśli jest) można otworzyć lub zamknąć także wtedy, gdy zapłon jest wyłączony. W celu otworzenia okien otwieranych elektrycznie i okna dachowego otwieranego elektrycznie (jeśli jest) należy przez 2 sekundy naciskać przycisk odryglowywania na pilocie. Okna otwierane elektrycznie i okno dachowe otwierane elektrycznie (jeśli jest) otworzą się wtedy całkowicie. Można wtedy zwolnić przycisk.

WSKAZÓWKA: Otwierane elektrycznie okno dachowe otwiera się niezależnie od aktualnego położenia. Jeśli okno dachowe jest uniesione, najpierw zamyka się a następnie otwiera się maksymalnie. Otwieranie jest przerywane jeśli zaistnieje jedna z poniższych sytuacji: - zostanie jeszcze raz naciśnięty przycisk otwierania na pilocie - zostanie naciśnięty przycisk zamykania na pilocie - włączony zostanie zapłon

W celu zamknięcia okien otwieranych elektrycznie i okna dachowego otwieranego elektrycznie (jeśli jest) należy naciskać przycisk ryglowania na pilocie przez ok.. 2 sekundy. Okna otwierane elektrycznie i okno dachowe otwierane elektrycznie (jeśli jest) zostają wtedy całkowicie zamknięte. Można wtedy zwolnić przycisk. Zamykanie jest przerywane jeśli zaistnieje jedna z poniższych sytuacji: - zostanie naciśnięty przycisk otwierania na pilocie - zostanie jeszcze raz naciśnięty przycisk zamykania na pilocie - zostanie włączony zapłon - jakiś obiekt zostanie zakleszczony

OSTRZEŻENIE: Po odłączeniu akumulatora należy wykonać inicjalizację każdego okna z osobna. Jeśli odłączane były poszczególne mechanizmy otwierania okna, należy wykonać inicjalizację tych poszczególnych mechanizmów. Dodatkowe informacje - patrz rozdział 501-11.

WSKAZÓWKA: Jeśli zakleszczony został jakoś przedmiot, aktywuje się funkcja zabezpieczająca przed przycięciem i okno jest otwierane aż osiągnie bezpieczne położenie.

Antena odbiorcza zdalnego sterowania Antena GEM to drut o długości 1100 milimetrów, umieszczony w wiązce przewodów wzdłuż wspornika tablicy rozdzielczej.

Alarm Alarm oferowany w opcji sygnalizuje akustycznie i optycznie niepowołany dostęp do pojazdu. Jeśli pojazd zostanie zaryglowany centralnie lub podwójnie przy wyłączonym zapłonie, po 20 automatycznie aktywuje się alarm. Jeśli alarm jest włączony, monitorowane są następujące elementy: - drzwi pojazdu - pokrywa komory silnika - pokrywa bagażnika lub drzwi tyłu nadwozia - odbiornik radiowy - zapłon

Elektryczny mechanizm otwierania okna Funkcja globalnego zamykania monitorowana jest przez GEM. Okno dachowe odsuwane elektrycznie Funkcja globalnego zamykania monitorowana jest przez GEM.

(Źródło : www.fordmondeo.prv.pl)
Więcej informacji na naszym forum dyskusyjnym :
http://forum.fordclubpolska.org/tematy10/modul-gem-gdzie-jest-vt4883.htm


Więcej porad w dziale: mondeo
  • Demontaż głośników - drzwi przednie [MKI]
  • Demontaż, montaż, regeneracja maglownicy
  • Diesel - Common Fault Diagnosis & Rectifying (EN)
  • Gdzie znajdują się świece żarowe w 1.8TD?
  • Instrukcja obsługi Mondeo : MKI MKII MKIII
  • Kasowanie kontrolki serwisu
  • Kontrolka ciśnienia oleju
  • MKIII: Brzęczyk niezapiętych pasów
  • Moduł GEM
  • Mondeo Kombi 2.2 TDCi - Art. Motofakty.pl

Copyright © 2004-2012 fordclubpolska.org
fordclubpolska.org is not affiliated with or related to Ford Motor Company. Ford and Ford Motor Company are registered trademarks.