Jak dodać poradę?
|
Przygotowane teksty porad + ew. zdjęcia, możecie przesyłać na adres :
jacek(at)fordclubpolska.org w tytule pisząc "Dział porady".
Za wszystkie, z góry, wielkie dzięki!
|
|
Porady |
Na co zwrócić uwagę przy kupnie wersji z 1.8TD ?
Źródło : Mariobros - użytkownik forum AutoCentrum.pl
Oględziny zewnątrzne
Dobrze by było, żeby silnik nie był myty, bo wtedy można się przyjrzeć:
1. Zajrzeć od spodu na połączenie silnik-skrzynia. Szukać kropel oleju zbierających się w tym miejscu, obejrzeć również miskę, czy po niej olej nie spływa i nie kapie. Jeśli będzie olej albo w jednym albo w drugim miejscu, to może (choć nie musi) być źle, bo to jest trudne do uszczelnienia, a może się okazać, że jest wynikiem poważniejszych rzeczy, np. wypychania oleju na skutek wzrostu ciśnienia w skrzyni korbowej.
2. Obejrzeć pokrywę zaworów - tam pewnie będą zauważalne wypociny olejowe, ale to raczej typowe, o ile nie leje się strugą...
3. Zdjąć taki gruby wąż gumowy (ok. 1.5cm średnicy) dochodzący do pokrywy zaworów. Jeśli na uruchomionym silniku będzie z niego ostro zasuwał olej, to objaw szykujących się niemałych wydatków. Jakieś niewielkie pryskanie jest akceptowalne. W trakcie tego testu można też odkręcić korek wlewu oleju, nie powinny się stamtąd wydobywać dymki itp., w zasadzie nie powinno też chlapać.
4. Obejrzeć turbinę - turbina nie jest tam, gdzie jest napisane TURBO, ale od strony podszybia u dołu silnika. Wycieki oznaczają problemy i szykujące się wydatki.
5. Obejrzeć pompę wtryskową i wtryski - ślady ON na pompie mogą świadczyć o konieczności jej uszczelnienia (nie do wykonania metodą chałupniczą), mokre wtryski to niekoniecznie problem.
Jazda próbna
1. Zapalić auto - najlepiej po nocy, ale to pewnie będzie trudne do wykonania. Jeśli dodatkowo noc była zimna, da jakiś obraz o stanie silnika. Jakieś długie chechłanie ponownie oznacza większe lub mniejsze wydatki... Przy okazji zwrócić uwagę na to, czy przy odpalaniu zimnego silnika nie telepie tym silnikiem, za co może odpowiadać kilka rzeczy: skończona jedna świeca żarowa lub więcej, lejący wtryskiwacz, ale także i uszkodzony korektor kąta wtrysku na pompie przyśpieszający kąt wtrysku dla zimnego silnika.
2. Dać autu pochodzić parę minut na biegu jałowym, patrzeć, czy kolor dymu nie robi się np. niebiesko-szary, bo jeśli tak, to pompa wtryskowa jest podejrzana.
3. Rozpocząć jazdę - na zimnym silniku na 1 czy 2 biegu auto powinno spontanicznie reagować na pedał w zasadzie od obrotów biegu jałowego. Nie powinno się to zmieniać wraz z rozgrzewaniem silnika, bo jeśli będzie coraz gorzej w takim przypadku reagował na pedał, to uszkodzony jest tzw. zawór turbo zwiększający dawkę paliwa wraz ze wzrostem obciążenia.
4. Jadąc np. na 3 lub 4 biegu i mając obroty np. 1600rpm wcisnąć zdecydowanie pedał (ale nie do dechy). Nie powinno być z tyłu auta tumanów dymu (troszkę może być), powinno się dać wyczuć, że auto chce jechać (choć nie będzie jeszcze w stanie ciągnąć jak należy, bo obroty są zbyt małe na to).
5. Jadąc np. na 4 biegu zacząć maksymalnie przyśpieszać (nie mylić z wciskaniem pedału do deski, co niewiele daje) od np. 60km/h aż do np. 120km/h. Obserwować dym z tyłu auta. Mieszanina siwoczarnego dymu nie jest dobrym objawem (ja tak miałem i skończyło się kapitalką), w zasadzie nie powinno być widać dymu (a jeśli to minimalnie powinno zadymić na czarno na początku, a potem już w zasadzie nie). Przy okazji należy wyczuć, od jakich obrotów auto ma prawidłowy ciąg (powinno to być jakieś 2100-2200rpm) i czy ciągnie równo aż do końca skali, bez szarpnięć itp... W trakcie takiego przyśpieszania wrażliwe ucho powinno wychwycić aksamitny gwizd turbinki.
Pomiary
1. Koniecznie zmierzyć kompresję - według książek powinno się ją mierzyć na ciepłym silniku, ale częściej stosowany jest pomiar na silniku zimnym (najlepiej po nocy). Ciśnienie nominalne powinno wynosić 32-32-32-32 bar, jeśli jest na którymś (lub większej ilości) cylindrze 27 lub mniej, to wydatki się szykują. Ciśnienia na poszczególnych cylindrach nie powinny odbiegać od siebie o wiecej niż 2 bar. Ciśnienie sprężania to rzecz krytyczna.
2. Sprawdzić stan końcówek wtryskiwaczy, czy rozpylają dobrze paliwo, sprawdzić ciśnienie otwarcia wtrysku i ewentualnie wyregulować podkładkami.
3. Wykorzystując, że w pkt.1 i 2 konieczne jest wykręcenie wtryskiwaczy, należy też sprawdzić świece, tzn. włączyć zapłon i zajrzeć do otworów wtryskiwaczy - powinno się tam świecić światełko.
Więcej informacji na naszym forum dyskusyjnym :
|
Więcej porad w dziale: mondeo |
|
|
|
|
|