Newsy ::
|
Ford Motor Company kupuje fabrykę w Rumunii
14-09-2007
Firma Ford Motor Company osiągnęła porozumienie z rządem rumuńskim w sprawie zakupu fabryki samochodów w miejscowości Krajowa w południowo-wschodniej części kraju.
Prezes i dyrektor zarządzający Forda w Europie John Fleming oraz premier Rumunii Calin Popescu-Tariceanu uczestniczyli wczoraj w uroczystości podpisania dokumentów, które rozpoczynają proces przenoszenia praw własności zakładu na firmę Ford.
Dokumenty zostały podpisane przez głównych negocjatorów obydwu stron – Lyle’a Wattersa, dyrektora ds. strategii biznesowej europejskiego Forda, oraz Sebastiana Vladescu, prezesa komisji prywatyzacyjnej Automotive Craiova i sekretarza stanu ds. ekonomii i finansów.
Na ceremonii podpisania umowy podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie John Fleming powiedział: – To świetna wiadomość dla Forda, dla Rumunii i dla Krajowej. Nabywamy zakład z wyszkolonymi i entuzjastycznymi pracownikami i razem będziemy pracować nad tym, by przekształcić go w wiodącą fabrykę produkującą samochody w Europie Środkowej.
Premier Tariceanu stwierdził: – Ford przedstawił nam swoją wizję przyszłości Krajowej. Z czasem fabryka będzie produkować ponad 300 000 Fordów i silników rocznie; będziemy mogli powiedzieć o nich z dumą, że zostały wyprodukowane w Rumunii.
Oprócz 57 milionów euro, które mają być przekazane rządowi za jego 72,4 % udziałów w Automotive Craiova, Ford przekaże nowoutworzonej firmie duże tereny, które nie będą wykorzystywane bezpośrednio do produkcji. Ta sama oferta zostanie złożona wszystkim udziałowcom mniejszościowym.
Firma Ford zobowiązała się także wydać kolejne 675 milionów euro na unowocześnienie i modernizację fabryki. Ponadto firma spodziewa się wydawać w Rumunii około 1 miliarda euro rocznie do 2012 roku na działalność Krajowej.
Zatrudnienie w zakładzie prawie się podwoi, wzrastając z aktualnego poziomu 3 900 do 7 000 pracowników.
Nabycie przez Forda zakładu w Krajowej zostanie ratyfikowane przez rząd rumuński w specjalnej ustawie, która ma być przyjęta przez parlament w najbliższych tygodniach. Po zakończeniu formalności Ford zostanie nowym właścicielem fabryki pod koniec tego roku.
– Bardzo dziękuję rządowi Rumunii i jego przedstawicielom zaangażowanym w proces negocjacji. Biorąc pod uwagę intensywność dyskusji, które prowadziliśmy przez wiele tygodni, atmosfera mogłaby stać się napięta, ale mimo skomplikowanych negocjacji była zawsze serdeczna i bardzo pozytywna. Bardzo się z tego cieszymy – powiedział John Fleming.
- Chociaż osiągnęliśmy już punkt zwrotny, pozostało nadal wiele planów do opracowania, zanim przejmiemy pełną odpowiedzialność za zakład. Na tym etapie nie chcę podawać zbyt wielu szczegółów na temat pojazdu, jaki będziemy produkować w Krajowej, ale mogę potwierdzić, że zaczniemy od małego samochodu produkowanego wyłącznie w Krajowej i spodziewamy się, że do 90 % produkcji będzie eksportowane – dodał Fleming.
- W najbliższej przyszłości praca w Krajowej będzie kontynuowana jak zwykle. W fazie przejściowej będzie dużo rozmów z pracownikami zakładu. Mam nadzieję, że dzisiejsza wiadomość ucieszy ich tak samo, jak mnie i nasze kierownictwo – zakończył Fleming.
Prezes i dyrektor zarządzający Ford of Europe potwierdził także, że uda się do Rumunii 14 września wraz z innymi członkami zarządu europejskiego Forda. Spotkają się tam wraz z premierem Tariceanu z pracownikami w fabryce i obejrzą niektóre z obiektów.
W dokumentach oferty technicznej przedstawionych rumuńskiej agencji prywatyzacyjnej (AVAS) na początku negocjacji w lipcu firma oświadczyła co następuje:
· Krajowa będzie kamieniem węgielnym europejskiej bazy Forda i kluczowym elementem naszego planu zwiększenia sprzedaży Forda w Europie do ponad dwóch milionów sztuk rocznie.
· Krajowa zostanie włączona w globalną organizację Forda, tworząc silne i trwałe związki z lokalnymi, regionalnymi i globalnymi gospodarkami.
· Zastosowanie systemu produkcji (FPS), czyli znanej zasady Lean Manufacturing, zapewni osiągnięcie najlepszych norm produkcyjnych.
· Inwestycje w modernizację i unowocześnienie zakładu będą obejmowały nową, zautomatyzowaną, tysiąctonową tłocznię i zautomatyzowanie niektórych z dotychczasowych linii produkcyjnych w prasowni; instalację nowej nadwoziowni; modernizację, powiększenie i zwiększenie możliwości lakierni oraz nowe wyposażenie i narzędzia w dziale tapicerowania i ostatecznego wykańczania pojazdów. Ford będzie korzystać w miarę możliwości z usług lokalnych dostawców i siły roboczej.
· Ochrona zdrowia pracowników i zapewnienie im bezpieczeństwa mają kapitalne znaczenie. Ford podejmie działania, by stale zmniejszać ryzyko wypadków i obrażeń oraz zwiększać świadomość pracowników w zakresie BHP.
· Plany produkcji w Krajowej wymagają znacznego zwiększenia zatrudnienia.
· Planowana jest współpraca z lokalnymi firmami, by stworzyć trwałą bazę wiedzy technicznej za pomocą programów praktyk i staży.
· Zapewnianie równych szans i popieranie różnorodności (docenianie i szanowanie każdego człowieka) będą głównymi zasadami przestrzeganymi przy rekrutacji.
· Ford będzie działać we współpracy z lokalnymi związkami reprezentującymi oficjalnie pracowników, by wprowadzić konkurencyjne praktyki umożliwiające zrównoważony rozwój.
· Fabryka w Krajowej będzie światowej klasy przykładem elastyczności produkcyjnej. Dzięki temu szybko zachodzące zmiany w przemyśle motoryzacyjnym nie będą hamować rozwoju zakładu.
Źródło: Ford Polska
Zdjęcia :
Dodał : Jacek
|
wasze komentarze
|
brak komentarzy
|
|
Zapraszamy! |
Forum Ford Club Polska!
Ponad 40 tys. użytkowników, setki tysięcy porad do Twojego Forda. Dołącz do dyskusji!
» Wejście
|
Czy wiesz że ... |
Członkowie klubu Ford Club Polska mają swojego eksperta!
Jest nim doświadczony pracownik ASO Forda.
» więcej
|
|