Newsy ::
|
Rusza budowa A1
28-07-2005
W czwartek ma być podpisana umowa kredytowa na finansowanie inwestycji z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Nordic Investment Bank. Na najbliższy piątek zaplanowane jest rozpoczęcie budowy autostrady. Rząd wczoraj przyjął uchwałę o udzieleniu spółce Gdańsk Transport Company gwarancji wypłat środków Krajowego Funduszu Drogowego w zakresie wynikającym z umowy o budowę i eksploatację autostrady A1. Maksymalna kwota gwarancji wynosi 768 mln euro. Gwarancja wygasa 31 stycznia 2040 r.
Gdańska firma musiała dostać gwarancje skarbu państwa, bo bez tego nie rozpoczęłaby inwestycji. Banki Nordic Investment i Europejski Bank Inwestycyjny nie podpisałyby bez niech umowy kredytowej. Koniec lipca był ostatnim momentem na podpisanie umowy, ze względu na przerwę wakacyjną i zbliżające się wybory. Przez cały sierpień w Europejskim Banku Inwestycyjnym trwa przerwa wakacyjna. Dusan Ondrejicka, rzecznik prasowy banku, twierdzi, że podpisanie takiej umowy w sierpniu nie jest niemożliwe i w przeszłości zdarzały się takie przypadki. Gdyby sprawa odwlekła się do września, mogłyby być problemy z ostatecznym podjęciem decyzji rządowej, a w związku z tym także z podpisaniem umowy kredytowej. Na wrzesień zaplanowane są wybory parlamentarne, a PiS i PO, które mogą utworzyć nowy rząd, nieraz już sygnalizowały, że uważnie przyjrzą się umowie koncesyjnej podpisanej 31 sierpnia 2004 roku. Posłowie PiS nie wykluczali zerwania umowy koncesyjnej i rozpisania nowego przetargu na budowę autostrady systemem tradycyjnym.
Umowa zakłada, że koszt budowy liczącego 90 km odcinka autostrady wyniesie 504 mln euro. Wysokość wynegocjowanej kwoty podważali wielokrotnie politycy opozycyjni. Do pewnego momentu na tak wysoki koszt nie godziło się też Ministerstwo Infrastruktury i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeszcze na kilka tygodni przed podpisaniem umowy koncesyjnej wiele wskazywało na to, że ministerstwo odbierze firmie Gdańsk Transport Company koncesję na budowę autostrady. Generalna Dyrekcja żądała od posiadającej koncesję firmy obniżenia kosztu budowy. Nieoficjalnie mówiono nawet o cenie niższej niż 5 mln euro za kilometr. Wszystko zmieniło się po powołaniu Ryszarda Kurylczyka, byłego wojewody pomorskiego, na stanowisko wiceministra infrastruktury i pełnomocnika rządu do spraw budowy autostrad. Już w połowie sierpnia wiceminister poinformował o pomyślnym zakończeniu rozmów z gdańską firmą, a uzgodniony w negocjacjach koszt budowy wyniesie 5,6 mln euro za kilometr. Wcześniej Gdańsk Transport Company żądała kwoty o 200 tys. euro wyższej.
Wczorajsza uchwała rządu nie jest jedyną decyzją podjętą w ostatniej chwili. Przez kilka miesięcy ministerstwo zapewniało, że budowa autostrady ruszy 4 maja. Żeby było to możliwe, decyzja o pozwoleniu na budowę musiała być wydana dwa tygodnie wcześniej, bo tyle czasu musi upłynąć do jej uprawomocnienia się. Decyzja pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego została podjęta 21 kwietnia. W kolejnych tygodniach trwały dyskusje ministerstw Finansów i Infrastruktury na ten temat. Resort finansów sugerował w pismach do Ministerstwa Infrastruktury, że wynegocjowany koszt budowy autostrady jest zbyt wysoki.
Koncesję na budowę autostrady Gdańsk Transport Company otrzymała w 1997 roku. Do 2004 roku trwały negocjacje w sprawie umowy koncesyjnej na odcinek Gdańsk - Nowe Marzy, a do dziś trwają rozmowy w sprawie drugiego odcinka Nowe Marzy - Toruń. W sierpniu ubiegłego roku wiceminister Ryszard Kurylczyk zapewniał, że umowa koncesyjna na drugi odcinek powinna być podpisana do końca roku.
(Rzeczpospolita)
Zdjęcia :
Dodał :
|
wasze komentarze
|
brak komentarzy
|
|
Zapraszamy! |
Forum Ford Club Polska!
Ponad 40 tys. użytkowników, setki tysięcy porad do Twojego Forda. Dołącz do dyskusji!
» Wejście
|
Czy wiesz że ... |
Członkowie klubu Ford Club Polska mają swojego eksperta!
Jest nim doświadczony pracownik ASO Forda.
» więcej
|
|